در این مطلب درباره تاریخچه حوله صحبت می کنیم. حوله یک پارچه پشمی یا کاغذی می باشد که وسیله ای برای خشک کردن و گرفتن رطوبت بدن است. حوله به طور مستقیم و کامل رطوبت و نم بدن را میگیرد و همانند یک خشک کننده وپاک کننده رطوبت از بدن عمل می کند.
در منازل چندین نوع حوله با بافت های گوناگون استفاده می شود که شامل : حوله ی دست (حوله های کوچکی هستن که کنار سینک ظرفشویی برای خشک کردن دست ها نصب می شود.)
حوله های حمام (حوله های بزرگ هستند برای خشک کردن رطوبت مو و بدن پس از دوش گرفتن یا حمام کردن)
حوله های اشپزخانه (برای خشک کردن اب ظرف ها استفاده می شوند.)
در اب و هوای گرم و مرطوب تعدادی از مردم از حوله های ساحلی استفاده می کنند که این نوع حوله ها بزرگ هستند که برای خشک کردن بدن بعد از شناکردن استفاده می شود این نوع حوله در کنار سواحل موجود می باشد.
معمولا در منازل حوله هایی پارچه ای وجود دارد که از جنس کتان- ابریشم – بامبو(نوعی پارچه هندی که جنس حصیری مانند دارد.) و جنس های متفاوتی دیگریافت می شود.حوله هایی که کاغذی (حوله های یک بار مصرف)  که در شرکت های بازرگانی یا حمام های اداره ها برای خشک کردن دست ها استفاده می شوند. حوله های کاغذی در منازل به عنوان خشک کننده – تمیز کننده و گردگیری کارهای منازل استفاده می شود.

تاریخچه حوله

با توجه به قرون وسطی مطالعات باستان شناسان وسایل شخصی انها چاقو و حوله  همیشه حاضر و همراه با انها بوده است و در کنارشان وجود داشته است.
در حالیکه اختراع حوله به طور معمل با معاشرت کردن با شهری از ترکیه در قرن 17 می باشد.حوله های ترک به صورت صاف و بافت های ریز و از جنس کتان که انها “pestmel” می نامند که اکثرا این نوع حوله ها به صورت گلدوزی شده هستند.
در زمان های قدیم این مدل حوله ها به اندازه ای بزرگ و دراز  بودن که می توانستند  به دور بدن می پیچیدند اما امروزه این مدل حوله پهن تولید می شوند که معمولا اندازه ان حدود 35 * 67 سانتی متر می باشد.
به عنوان مثال فرمانروای عثمانی تا زمان پیری از حوله استفاده می کرده است.
نساج ها تصمیم گرفتن که حوله هارا قلاب دوزی بیشتری کنند و با طراحی خاص که انها از دانش قالی باف ها کمک گرفتند.
در قرن هیجده حوله هایی تولید شدن با کیفیت بهتر و به صورت حلقه های برجسته که از جنس کرک و پشم بودند . این حوله “havlv” نام داشته است  که پس از مدتی این نام به “havlu” که یک نام ترکی برای حوله است به معنی حلقوی – پیچ خورده.
حوله ها تا قرن نوزده هیچ تغییر جدیدی حاصل نشده. با مبادله کتان و صنعتی شدن و مکانیزه شدن کتان ها و پارچه های حوله در همه جا قابل دسترس و در انبارها و مغازه ها به راحتی یافت می شود.
امروزه حوله هایی با سایز ها و جنس ها و طرح های مختلف و گوناگونی یافت می شود. امروزه برخی از هتل ها با ارائه دادن حوله و حوله ی لباسی با برچسب های REID قابل شستشو و جاسازی کردن به ملحفه ها برای اینکه از سرقت جلوگیری کنند.